Vesti, Zanimljivosti

Iris skener umesto pasoša

Dubai je jedna od najposećenijih turističkih destinacija u svetu. Svojom impozantnom arhitekturom, velikim tržnim centrima i uzbudljivim vožnjama kroz pustinju privlači turiste iz svih krajea sveta. Kada su u pitanju međunarodna putovanja, aerodrom u Dubaiju je jedan od najprometnijih, a turistima nudi da umesto pasoša koriste svoj pogled. Iris skener iliti skener zenice okoa verifikuje identitet osobe pa nije potrebna nikakva ljudska interakcija dok putnici ulaze ili izlaze iz Dubaija.  

Na ideju da pokrenu ovaj program veštačke inteligencije, Ujedinjeni Arapski Emirati došli su kako bi zaustavili širenje korona virusa. U budućnosti ovaj program bi mogao potpuno da zameni papirne karte i pasoše. Aerodromi širom sveta koriste tehnologije za prepoznavanje lica, ali skeniranje zenica oka pobolšava uobičajene automatizovane gejtove. Podaci se povezuju sa bazama podataka za prepoznavanje lica, pa putnicima nisu potrebni identifikacioni dokumenti niti boarding karta. Samo je potrebno prići Iris skeneru nakon prijave za let, pogledati, skener će izbaciti sve potrebne informacije i turista je prošao pasošku kontrolu.

Ova nova tehnologija štedi vreme, jer očitavanje traje svega par sekundi, samim tim se turisti kraće zadržavaju na aerodromu čime se smanjuje širenje pandemije. Kada je reč o prepoznavanju identiteta, Iris biometrija se smatra pouzdanijom od nadzornih kamera.

Kao i sva tehnologija prepoznavanja lica i ovaj skener je stvorio strah od gubitka privatnosti.  Pored podataka o letu i podataka iz pasoša, povezuje se i sa drugim identifikacionim podacima. Iako kompanija Emirates ne pravi kopije lica putnika, drugi podaci mogu da se obrađuju u nekom od sistema kompanije. Stručnjaci smatraju da bez više informacija o tome kako se podaci koriste i čuvaju, biometrijska tehnologija povećava mogućnost zloupotrebe.

Pandemija je podstakla vlasti u Dubaiju da unaprede niz tehnoloških alata za borbu protiv virusa Covid 19 na ulicama i u tržnim centrima, a oni podrazumevaju raspršivače za dezinfekciju, termalne kamre i skenere lica koji vode računa o tome da li ljudi nosi maske.