Zen pod vodom
Svako ko ima iskustva u ronjenju ili snorkelingu može vam reći da se bestežinsko stanje i krajnji mir podvodnog sveta nezamenjiv. Međutim, jedno mesto njegove jedinstvene geološke i hidrološke karakteristike čine posebnim.
Island je nastao kao rezultat ogromnog i nasilnog pomeranja dve ogromne tektonske ploče koje se neprestano i nezaustavljivo razdvajaju, oblikujući pejzaže ostrva tokom poslednjih 18 miliona godina. Silfra je novootvorena pukotina između severnoameričke i evroazijske tektonske ploče. Pukotina se pojavila nakon velikog zemljotresa 1789. godine, a usledili su veći i manji zemljotresi. Ploče su nastavile da se razdvajaju za oko 2 cm svake godine.
Island je jedino mesto na svetu gde možete roniti ili se baviti snorkelingom između dve kontinentalne ploče. Ako ovo nije dovoljan razlog za posetu, priroda je pružila još jedan snažan argument: Silfra je takođe poznata po najčistijoj slatkoj vodi sa najdužom podvodnom vidljivošću na planeti. Ronioci iz celog sveta dolaze na Island da bi iskusili ovo jedinstveno iskustvo.
A zašto je voda tako čista? Što je voda hladnija, to je čistija. Temperatura vode u Silfri je stalno između 2 i 4°C, što je previše hladno za većinu stvorenja da bi tu živela. Međutim, ovo nije glavni razlog njene kristalne jasnoće. Voda u Silfri dolazi iz podzemlja. Otopljena voda sa Langjökull-a, drugog po veličini glečera na Islandu, putuje 30 do 100 godina kroz polja lave, što je najfiniji prirodni metod filtracije na planeti. Jednostavno rečeno, ova voda je čista i pre nego što uđe u pukotinu. Snaga ovog prirodnog izvora je dovoljno jaka da stvara blagu struju, tako da voda nije statična, što osigurava da nikada ne postane prljava i da se zaledi. Ova blaga struja je takođe veoma korisna za snorkelere. Možete se samo odmarati na vodi i ona će vas voditi duž pukotine. Ovo čini iskustvo tako jednostavnim i bez napora, kao da sedite na udobnoj sofi i gledate neverovatan šou.
Kao što smo i rekli voda je ledena, tako da ne pomišljajte da plivate tamo bez odgovarajuće opreme! Za zaron su dizajnirana debela, izdržljiva, suva odela, koja su napravljena od posebnih materijala koji održavaju temperaturu tela i pomažu da voda ne prodire. Ispod suvog odela nosićete svoju dugu majicu, donje pantalone i čarape, što takođe povećava vašu toplotnu izolaciju i udobnost. Ako se odlučite za ovu avanturu, vaš turistički vodič će vam svakako obezbediti pravu opremu, a vi samo treba da se pojavite sa odgovarajućim donjim vešom.
Šta vas čeka pod vodom?
Ispod površine se nalazi grubi, ali zadivljujući čudesni svet golih stena, plave nijanse kristalno čiste vode i bezdan ispod koji doseže gotovo nevidljive dubine. Od tačke gde ulazite u bazen, treba lagano plivati dužinom od 120 metara uskog „Velikog Raspuklina“. Ovaj deo sadrži i najdublje (42m) i najpliće oblasti (0.5m). Tu bukvalno svojim rukama možete dodirnuti obe strane tektonskih ploča.
Veliki Raspuklin vodi do mesta zvanog „Silfra Sala“. Ovo je mesto gde se pukotina širi i otvara na 8 metara širine i 14 metara dubine, sa džinovskim stenama koje leže na dnu. Kako nastavite, sledeći deo u pukotini Silfra se zove “Katedrala”. Zidovi dugi 100 metara i duboki 20 metara zapravo se uzdižu nekih 30 centimetara iznad površine vode. Zahvaljujući neverovatnoj vidljivosti, moguće je videti sve do kraja, preko 100 metara, ovo je najduža zabeležena prirodna podvodna vidljivost bilo gde na svetu.
Nakon Katedrale, prolazite pored malog ostrva pre nego što uđete u slikovitu lagunu, prosečne dubine 5 metara. Dno lagune sastoji se od finog peska, koji je u toplijim mesecima prekriven nerealno zelenim algama. Nakon povratka i presvlačenja možete se konačno zagrejati toplom čokoladom.