Castelul_Peles,_Sinaia_-_Vedere_panoramica
Zanimljivosti

Kraljevski dragulj Rumunije

Priča o zamku Peleš počinje 1866. godine kada je Karol Hohenzolern-Sigmaringen, tadašnji nemački princ, stigao u Ujedinjene rumunske kneževine da postane njihov vladar, a kasnije i kralj. Tražeći savršenu lokaciju za izgradnju svoje rezidencije, zaustavio se u današnjem planinskom odmaralištu Sinaia, vrlo blizu granice između Vlaške i Transilvanije. Bio je očaran lepotom Karpatskih planina, pejzažom koji ga je podsećao na njegovu domovinu.

Na izgradnji je radilo oko 400 zanatlija i umetnika, a krajem 19. veka zamak je već imao struju, sistem za ventilaciju, centralno grejanje i lift. Glavne arhitekte koje su dizajnirale zamak i proširile njegovu  izgradnju do 1914. godine bile su: Vilhelm von Dodere, Johanes Schultz, Émile André Lecomte du Noüy, i Karel Liman.

Picture5

Kada stignete u zamak Peleš, odvojite vreme i prošetajte po kraljevskim vrtovima, divite se zamku spolja, a zatim nastavite sa posetom unutra.

Enterijer je pretrpeo mnoge promene tokom 39 godina izgradnje. Stil se razlikuje od sobe do sobe, od nemačkog stila do mavorskog stila, od italijanskih do turskih dekoracija. Drveni radovi će vas definitivno impresionirati zahvaljujući Bernhardu Ludvigu iz Beča, koji je bio glavni dekorater zamka. Takođe, brojni vitraži dovezeni iz Nemačke i Švajcarske su zadivljujući i lepo dopunjuju unutrašnjost prostorija.

Pri ulasku u zamak zakoračujete u “Dvoranu časti”, nekadašnje unutrašnje dvorište, gde se posetioci mogu diviti pokretnom vitražnom plafonu i bogatim drvenim dekoracijama. Ova sala je bila mesto gde su kralj i kraljica dočekivali zvanične goste, stvarajući prvi utisak koji odiše kraljevskim sjajem.

Picture4

Takođe kralj je bio i poznati kolekcionar knjiga. Biblioteka zamka Peleš je još jedna izuzetno značajna prostorija, koja je nekada čuvala hiljade knjiga. Danas se u ovoj prostoriji može videti samo deo knjižne kolekcije, dok se većina knjiga čuva u Nacionalnoj biblioteci u Bukureštu. Biblioteka odiše toplinom i elegancijom, sa bogato ukrašenim policama za knjige i udobnim foteljama, stvarajući savršeno okruženje za čitanje i opuštanje. Navodno, kada god bi se osećao umorno ili nemoćno, kralj bi koristio tajni prolaz iz biblioteke i u trenu bi pobegao u kraljevski apartman na prvom spratu. Gledajte pažljivo i sigurno ćete ga pronaći.

Picture6

Muzička soba i Italijanska soba su verovatno najromantičnije prostorije u zamku, gde se posetioci mogu diviti mnogim lepim slikama, umetničkim predmetima i raskošnim detaljima koji odišu sofisticiranim stilom. Osim ovih prostorija, posetioci mogu istražiti još mnoge druge delove zamka, kao što su trpezarija, mavorska soba, turska soba i sala za pozorište. Svaka od ovih prostorija ima svoju jedinstvenu priču i istorijski značaj, čineći obilazak unutrašnjosti zamka Peleš nezaboravnim iskustvom.

Još jedan aspekt koji treba da uzmete u obzir pre posete zamku Peleš je da, za razliku od većine evropskih zamkova, Peleš i dalje može da se pohvali originalnim nameštajem i dekoracijom koja je ostala identična kao kada je kraljevska porodica živela u njemu.

Cover photo: Wikipedia