Kultura na dlanu
Zanimljivosti

Kultura na dlanu

Koncept besplatnog ulaza u nacionalne muzeje u Velikoj Britaniji ima za cilj da učini kulturu dostupnom svima. Samo u prvoj godini, broj posetilaca povećan je za 70%, a neki muzeji su zabeležili povećanje od preko 100%. Osam od 10 najposećenijih destinacija u Velikoj Britaniji su muzeji sa besplatnim ulazom. Ovi besplatni muzeji u Velikoj Britaniji su među najposećenijim u svetu. Oni zapošljavaju preko 50.000 ljudi i privlače neverovatnih 50 miliona posetilaca.

Britanski muzej u Londonu je najposećeniji od svih ovih muzeja. Otvoren 1759. godine, ima kolekciju od najmanje 8 miliona predmeta, od kojih je oko 80.000 izloženo javnosti. Njegova ogromna kolekcija obuhvata 6.000 godina ljudske istorije i sadrži artefakte iz drevnog Egipta, Grčke i Rima, samurajske oklope i retke reljefe lova na asirske lavove.

Arhitektura muzeja inspirisana je klasičnim grčkim hramovima, a zgrada je više puta proširivana, sa najnovijim dodatkom impresivnog Grand lobija otvorenog 2000. godine.

Čitaonica, remek-delo tehnologije 19. veka, nalazi se u Velikoj Dvorani. Ova okrugla soba prečnika 42,6 metara inspirisana je rimskim Panteonom. Grand Atrijum je renoviran i sada ima staklenu konstrukciju modelovanu po staklenoj kupoli Rajhstag u Berlinu, koju je dizajnirao Foster. To ga čini najvećim pokrivenim dvorištem u Evropi. Ako nemate mnogo vremena da posetite muzej, posetite samo Veliku Dvoranu – to je dovoljno. Ova zadivljujuća i veličanstvena zgrada takođe sadrži nekoliko izvanrednih statua iz celog sveta, kao i fantastičan kafe i knjižaru sa suvenirima.

Britanski muzej ima šest galerija, uključujući galeriju Bliskog Istoka u kojoj se nalaze umetnička dela iz drevne Asirije, Egipta, Grčke i Rima. Među značajnim predmetima su krilati lavovi, reljefi, sarkofazi i Rosetanski kamen. Muzej takođe čuva predmete iz Afrike, Okeanije i Amerike, kao i srednjovekovnu evropsku umetnost i crteže poznatih umetnika.

Ovaj muzej poseduje kontroverzne predmete, uključujući delove Partenona koje je Grčka više puta zatražila da joj budu vraćeni. Britanski muzej je 1801. godine stekao skulpture i delove kako bi ih sačuvao od propadanja i uništenja. Lord Elgin, koji je dobio dozvolu od osmanskog sultana, prebacio je delove hrama, reljefe i skulpture u Britaniju o svom trošku, koji su kasnije postali deo stalne postavke muzeja. Grci žele da im se vrate mermerni kipovi, ali Britanci tvrde da je sve bilo legalno u to vreme.

Prizemlje muzeja prikazuje drevne evropske i srednjoistočne civilizacije, dok prvi sprat izlaže manje artefakte i primenjenu umetnost. Posetioci mogu besplatno ući u Britanski muzej, ali im se mora pretražiti prtljag. Muzej je dobro dizajniran i može se posetiti i za pola sata ili za nekoliko dana, to već zavisi od vas.