Skrivene evropske destinacije
Krenite sa nama na putovanje po skrivenim mestima Starog kontinenta
Putovanja su najlepša iskustva, a obilazak evropskih zemalja i gradova turistima predstavlja naročit doživljaj. Čini se da je izbor izazovan, s obzirom da Stari kontinent krije mnoštvo nesvakidašnje destinacija. Ukoliko volite da istražujete istoriju, udobno se smestite jer vas vodimo kroz skrivena mesta iz prošlosti širom Evrope.
Vrela Andaluzija
Naša priča počinje u Andaluziji, pokrajini na vrelom jugu Španije. Širom ove oblasti mogu se uočiti tzv. ,,Beli gradovi” nanizani na vrhovima veličanstvenih brda. Kada kažemo ,,Beli gradovi” mislimo na kuće okrečene u belo. Fasade domova u ovom području su od 16. do 19. veka često premazivane krečom kao vid zaštite od kuge. Jedan od njih svoje ime duguje Juliju Cezaru, a u pitanju je Kasares.
Istorijski izvori nam govore da se tokom 1. veka p.n.e. on borio za kontrolu nad ovim područjem. Trag rimske prošlosti koji se danas vidi su ruševine naselja Lacipa izvan jezgra grada. Najupečatljiviji simbol je maurski zamak na samom vrhu brda izgrađen u periodu kada se jug Španije nalazio pod arapskom vlašću. Kasares je danas mirno mesto prošaran malim pansionima i tapas barovima.
Zemlja romantike
Dalje vas vodimo do zemlje romantike, izvrsne hrane i zapanjujućih kulturno-istorijskih lepota. Verujemo da ste pogodili da je reč o Francuskoj. Samo nekoliko gradova u Evropi može da se pohvali arhitektonskim remek-delom nalik onom u Šamboru u Francuskoj. Šambor je zamak u dolini reke Loare koji glasi za jedan od najlepših predstavnika francuske renesanse. Ne čudi da je ova Kraljevska lovačka kuća našla svoje mesto na Uneskovoj listi svetske baštine.
Interesantno je da je Leonardo da Vinči bio jedan od kraljevih savetnika prilikom izgradnje ovog zdanja. Umetnik je osmislio spiralno stepenište u unutrašnjosti i predložio preusmerenje reke kako bi se oko zamka formirao šanac. Zidovi unutar palate ukrašeni su visokokvalitetnim tapiserijama, od kojih se 12 posebno izdvaja dočaravajući svaki mesec u godini. Monumentalni zamak okružen je šumom koja vrvi od jelena. Malo selo ispod njegovih kapija opstaje zahvaljujući turizmu i bajkovitim restoranima koji gledaju na tornjeve veličanstvenog utvrđenja.
Ostajemo u blizini, put nas vodi ka srednjovekovnom selu u francuskoj Provansi koje se širi od podnožja strmog brda sve do vrha. Ovo brdo prepoznatljivog po kaldrmisanim ulicama i kamenim vilama u nekadašnjem vlasništvu porodice Le Bo. Ruševine sela iz 11. veka nalaze se na samom vrhu odakle se pruža fantastičan pogled na okolinu. Poznati po viteškim kodeksima, prinčevi od Boa često su se sukobljavali sa kraljevima što je dovelo do rušenja njihovog zamka nakon čega su usledili vekovi dekadencije.
Među umetnicima koji su ponovo otkrili i oživeli grad istakao se pisac i graver Luj Žou. Leto u Bo de Provansi je veoma živo, a obeležavaju ga umetničke izložbe i koncerti u centru, dok publika može uživati i u raznovrsnim projekcijama koje se prikazuju na zidinama starog kamenoloma.
Višegrad, ali u Mađarskoj
Vreme je da pođemo dalje ka Mađarskoj i Višegradu, smeštenom na Dunavu, 40 kilometara severno od Budimpešte. U 14. veku predstavljao je sedište Ugarske kraljevine, a danas se mogu videti ostaci Gornjeg zamka iz 13. veka izgrađenog nakon mongolske invazije kada je imao odbrambenu svrhu. Tu se nalaze i ruševine gotičke palate koja je bila zvanična rezidencija mađarskog kralja.
Idealan period kada možete doći u posetu Mađarskoj je jul mesec kada se održava festival posvećen srednjem veku. Tada se ovde okupljaju razni izvođači, muzičari, žongleri i lutkari tokom čijih predstava i nastupa gledaoci ostaju bez daha. Još jedan zanimljiv doživljaj može biti krstarenje Dunavom tokom kojeg možete videti ostatke Višegrada, zajedno sa Sentadrejom i Estergomom koji su prava turistička atrakcija.
Ovde se naša tura završava. Ukoliko je radoznalost vasa osobina i nameravate da istražujete ruralne delove bogate istorije nadamo se da će vam ovaj naš mali vodič kroz zaboravljene rute ,,zamrznute u vremenu” biti od koristi.