Transilvanija, čudesni dom Grofa Drakule
Bliži se Noć veštica i prilika da se maskiramo i te večeri budemo šta god poželimo. Neizostavni kostimi svake godine jesu kostimi vampira koji su popularni zahvaljujući filmovima i serijama o njima, ali pre svega po čuvenoj priči o Grofu Drakuli. Legenda ili istorija, mašta ili stvarnost, surovi vampir ili „običan“ čovek, sigurno se pitate ko je zapravo bio zloglasni Grof Drakula?
Vlad III Cepeš, kasnije poznat kao Grof Drakula, rođen je polovinom 15. veka u malom transilvanijskom gradu pod imenom Sigišoara. Transilvanija je istorijsko-geografska oblast smeštena u današnjoj Rumuniji koja je dugo predstavljala neprohodnu regiju zbog guste šume kojom je obrasla. Ovaj kraj magičnih pejzaža i veoma zanimljive i burne istorije postao je čuven upravo po pričama o Grofu Drakuli koji je vladao uz najstrašnije moguće metode kažnjavanja svojih protivnika zbog čega dobija epitet epskog zla. Veruje se da je postao naročito okrutan nakon tragične smrti svoje supruge koja se bacila sa vrha kule. Surovi Grof je posebnu pažnju i popularnost stekao nakon što ga je irski književnik Bram Stoker učinio vampirskom legendom u horor romanu ,,Drakula”. Nakon toga, sve više priča i legendi o brutalnosti ovog nemilosrdnog vladara je ugledalo svetlost dana i gotovo je nemoguće razaznati šta je istina, a šta produkt bujne mašte, na vama je da odlučite.
Svakako, to je doprinelo velikom interesovanju za posetu Transilvaniji i gradiću Sigišoara. Osim toga, prirodni uslovi za razvoj turizma u ovoj oblasti su sami po sebi fenomenalni. Karpatske planine su dom bogatog i raznovrsnog biljnog i životinjskog sveta. Tu stanuju vukovi, risevi i oko 5.000 mrkih medveda koji tumaraju hrastovim i bukovim šumama. Za ljubitelje zimskih sportova postoje savršene lokacije za uživanje u aktivnom odmoru. Oni koji više vole egzotične avanture mogu poći u uzbudljive obilaske zabačenih i očuvanih starih civilnih i vojnih puteva kroz retko naseljene predele sa zanosnim prostranstvima pokraj puta. Brojni sjajno očuvani srednjovekovni zamkovi i tvrđave su takođe pravi magnet za turiste jer vreme u njima kao da je stalo, a neki od njih su izgrađeni u doba Grofa Drakule, ili su mu bili dom poput poznatog dvorca Bran. Do njega se može doći starom popločanom ulicom, a u njemu se i dan danas živi i radi, drveni sat iz 17. veka još uvek kuca i život teče istim tempom kao nekada.
Transilvanija je jedinstveno područje zbog svoje mističnosti, bajkovitosti i bogatog kulturno-istorijskog nasleđa. Ako želite da osetite nesvakidašnju vrstu odmora i zabave, idealno vreme za posetu ovog mesta su prijatni jesenji meseci, a ukoliko ste spremni i dovoljno hrabri, možete provesti nezaboravnu Noć veštica u Drakulinom zavičaju.