
Razvoj šumskog turizma – projekat For.REST
Počelo je sprovođenje zajedničkog projekta Srbije i Crne Gore pod nazivom „Šuma za odmor – šumski turizam u prekograničnom području između Srbije i Crne Gore“. Projekat je podržala i Evropska Unija uvidevši značaj ove vrste turizma. Takođe, razlog za izbor ovih lokacija, idealnih za dalji razvoj i unapređenje šumskog turizma, su četiri nacionalna parka i 15 zaštićenih prirodnih područja koji se nalaze na toj teritoriji.
Život u velikim gradovima, zagađenje, gužve i buka znatno smanjuju kvalitet života. Zato nije slučajno što većina ljudi za odmor, kako preko vikenda tako i za duži odmor, bira planinske i šumske predele. Ovakva područja povoljno utiču na smanjenje stresa i opšte blagostanje. Iako područje zahvaćeno ovim projektom obiluje prirodnim bogatstvima, nedostaju mu turistička odredišta i razvijena infrastruktura, čije je unapređenje cilj.
Aktivnosti For.REST projekta
Budući da se projekat odnosi na razvoj šumskog turizma, prvenstveno je bilo neophodno uraditi procenu turističkih potencijala šuma i šumskih staza za četiri opštine – Sjenica, Plužine, Žabljak i Bajina Bašta. Zatim, kako bi turisti imali kompletan ugođaj, potrebno je kreiranje turističkih ruta i obezbeđivanje obuke vodiča za šumski turizam, terapiju i posmatranje ptica. Radi povećanja kapaciteta lokalnih vodiča, organizovane su edukacije o održivom turizmu koje najčešće privlače mlade ljude upućene u aktuelne teme očuvanja okoline. Međutim, svačija želja prilikom dolaska na ovakva mesto je da se opusti i uživa u sigurnoj šetnji kroz šumu, zbog čega je bilo neophodno da se poboljša laka infrastruktura, a onda i ceo projekat promoviše putem događaja i društvenih mreža.
Cilj For.REST projekta je da unapredi životni standard preko 43.000 stanovnika pogranične oblasti Srbije i preko 7.400 stanovnika Crne Gore. Takođe, u plodovima ovakvog rada moći će da uživaju i svi posetioci navedenih područja.
Sjenica – najhladniji grad u Srbiji
Sjenica je opština koja se nalazi u Zlatiborskom okrugu, na Pešterskoj visoravni. Okružuju je planine Golija, Zlatar, Ozren, Javor i druge, zbog čega je najhladniji grad u Srbiji sa gotovo 140 mraznih dana godišnje. Međutim, uprkos niskim temperaturama, Sjenica i njena okolina mogu dosta toga da ponude svojim posetiocima. Specijalni rezervat prirode Uvac je zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja, a pogled na meandre sa visine oduzima dah. Osim po prelepom pejzažu, poznat je i po beloglavom supu koji je retka i najveća ptica u Srbiji.
Ukoliko se krene prema severu, na nekih 20km od Sjenice, nailazi se na park prirode Paljevine koji je stavljen pod zaštitu države kao specijalni rezervat prirode budući da je dom retke vrste četinara, odnosno Piramialne jele.
Zatim, Golija je ujedno park prirode i rezervat biosfere u Republici Srbiji. Područje Golije je od 2001. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Plužine – ušuškano mesto na području Pive
Područje Pive je jedno od ekološki najčistijih delova Crne Gore, a Plužine, odnosno centar pive, nalazi se između Nikšića i Foče. Ovo malo naselje okruženo je jezerom i planinskim predelima Durmitora, Maglića i Tare, što ga čini jedinstvenim. Upravo je Tara jedan od glavnih podsticaja za razvoj turizma u ovoj oblasti. Opština Plužine predstavlja najbolju moguću kombinaciju sela i malog grada, budući da ima karakteristike i jednog i drugog. U blizini se nalaze Pivski manastir, selo Goransko koje je važilo za jedno od najlepših na Balkanu, kao i čisto Pivsko jezero.
Žabljak – centar zimskog turizma u Crnoj Gori
Žabljak je centar Nacionalnog parka Durmitor. Okružuju ga 18 jezera i visoki planinski vrhovi, zbog čega ga godišnje poseti veliki broj turista i uživa u njegovim atrakcijama. Durmitor je jedan od najpoznatijih nacionalnih parkova Crne Gore, a na UNESCO-voj listi se našao 1980. godine. Najposećenije lepote nacionalnog parka su Crno jezero koje je u blizini centra Žabljaka i kanjon reke Tare. Ona je najduža reka na teritoriji Crne Gore, a po dubini ovaj kanjon zauzima drugo mesto u svetu.
Bajina Bašta
Bajina Bašta je pravi izbor za ulaganje u turizam. Cela površina Nacionalnog parka Tara se nalazi na teritoriji ove opštine. Obiluje biljnim vrstama, a opuštanje i pogled na razne nijanse zelene boje idealno je sa nekog od obližnjih vidikovaca, poput Banjske ili Bilješke stene i vidikovca Osluše. Takođe, u prirodnim lepotama može se uživati prilikom posete jezeru Zaovine ili Perućac.
Autor: Tijana Katić