Lošinj
Vesti

Mali Lošinj obeležava 140 godina turizma

Jedan od najlepših gradova na Jadranu, Mali Lošinj, ove godine proslavlja 140 godina turizma. Specifičan je po svojoj dugoj istoriji, povoljnoj klimi i očuvanoj prirodi.

Priča o turizmu na ovom mestu počinje u 19. veku, odnosno 1885. godine, kada je zapažen lekovit uticaj lošinjske klime. Prvi turisti su bili doktor Konorad Klar i njegov sin, koji se oporavljao od teškog oboljenja. Doktor Klar je istraživao krajeve istočnog Jadrana i uvideo sve prednosti Malog Lošinja kada mu se sin za samo nekoliko nedelja oporavio. Tokom njihovog boravka, Ambroz Haračić je doktoru pokazao rezultate svojih meteoroloških istraživanja koja je započeo 1880. godine. Iste godine (1885), doktor Klar je objavio članak u kome je Lošinj opisan kao idealna lokacija za klimatsko i morsko lečenje. Ubrzo su i drugi doktori i profesori svoju pažnju preusmerili na ovo mesto sa željom da ga detaljnije prouče i osnuju lečilišta. Zahvaljujući mediteranskoj klimi, bogatoj vegetaciji i prijatnom morskom vazduhu, Mali Lošinj postao je lečilište koje obiluje plažama i aktivnostima poput ribolova i jedrenja.

 

Osnivanje turističkog društva

lošinj

Haračić je bio inicijator osnivanja prvog turističkog društva u Malom Lošinju i u tome je uspeo 1886. godine. Nakon toga, zahvaljujući prof. dr Schrotteru osnovano je Društvo za ulepšavanje i pošumljavanje Malog Lošinja, čiji je najveći doprinos bila sadnja borovih sadnica i uređenje parka Čikat koji se nalazi u blizini.

Turističko društvo imalo je veliku ulogu u promovisanju ovog područja i zaslužno je za objavljivanje prvog vodiča o Lošinju pod nazivom „Ostrvo Lošinj sa oba grada – Mali i Veliki Lošinj“ 1888. godine.

 

Od prvog hotela do danas

lošinj

Prvi hotel „Vindobona“, otvoren je 1887. godine, a u ponudi je imao 13 soba za izdavanje. Posluga je pretežno bila nemačka, a kuhinja mešavina nemačke i primorske. Što se tiče kupališta, postojala su posebna odeljenja za muškarce i žene, a postojao je i učitelj plivanja na morskom kupalištu. U Malom Lošinju krajem iste godine otvoren je još jedan hotel, a još dva su izgrađena u Velikom Lošinju – „K nadvojvotkinji Renati“ i „Pansion Johanneshof“.

Najotmeniji smeštaji bili su kuća porodice Starčić, vila Premuda i vila porodice Petra Cara, koji su raspolagali privatnim sobama.

Izgradnja smeštaja je u narednih nekoliko godina bila uspešna, što je dovelo do toga da Mali i Veliki Lošinj 1903. godine u ponudi imaju 476 soba i 44 kabineta u hotelima, pansionima i privatnim kućama.

Velikoj posećenosti doprinela je mogućnost zimskog i letnjeg turizma, kao i postojanje mnogobrojnih opcija za izlete do obližnjih ostrva i uživanje u prirodnim bogatstvima.

Danas Lošinj raspolaže sa 23 hiljade smeštajnih kapaciteta i broji oko 310 hiljada dolazaka godišnje. Jedna je od prvih destinacija na Mediteranu koja je dobila status zelene destinacije zahvaljujući posvećenosti održivom turizmu. Ovo područje krase luksuzni hoteli, kampovi, biciklističke i pešačke staze, a često se održavaju i razne manifestacije.

Dana 28. marta 2025. godine biće održana konferencija o održivom turizmu „Lošinj 140 – priča koja traje; od klimatskog lečilišta do prve zelene destinacije Mediterana“, a istog meseca i premijera dokumentarnog igranog filma o profesoru Haračiću.

 

Autor: Tijana Katić