
Kuba uvela vize za državljane Srbije
Građanima Srbije je od 16. novembra 2024. godine neophodna viza za ulazak u Republiku Kubu. Putnicima su uz to potrebni i pasoš koji ima rok važenja od najmanje 6 meseci od datuma ulaska u zemlju, kao i povratna avio karta.
Apliciranje za vizu se vrši onlajn, putem stranice https://evisacuba.cu/en/. Pored toga, uslov za ulazak je i popunjen formular sa sajta https://dviajeros.mitrans.gob.cu.
Za nosioce srpskog pasoša koji žive u inostranstvu postoje dve mogućnosti. Uplata mora da bude izvršena u Srbiji, ukoliko se izabere Konzulat Kube u Srbiji. Druga mogućnost je da se uplata obavi u konzulatu zemlje u kojoj se osoba nalazi. U obrazac treba upisati adresu boravka na Kubi, a popunjeni formulari o zdravstvenom stanju se predaju sanitarnoj kontroli u bescarinskoj zoni.
Odgovor na predatu prijavu se može očekivati u roku od 72 sata, a cena vize iznosi 1.800 dinara.
Ova odluka se odnosi samo na nosioce običnih pasoša, dok za diplomatske i službene pasoše viza nije potrebna prilikom boravka kraćeg od 90 dana.
Saveti Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije obaveštava da za putovanje na Kubu nije potrebna vakcinacija. Budući da je u pitanju tropska zemlja, preporučuje se nošenje prve pomoći, kao i konzumiranje flaširane vode. Hoteli raspolažu lekarskom uslugom, a u većim gradovima se nalaze i specijalističke klinike namenjene turistima.
Što se tiče prevoza tokom boravka na Kubi, upravljanje motornim vozilom je dozvoljeno sa važećom vozačkom dozvolom Republike Srbije. Prilikom iznajmljivanja rent a car vozila, uslov je posedovanje važećeg pasoša, vozačke dozvole i da vozač ima navršenu 21 godinu.
Dalje, zvanična valuta je kubanski pesos. Novac se može promeniti u menjačnicama „CADECA“, a na kreditne kartice se primenjuje porez od 10%.
Količina unetog novca u gotovini nije ograničena, a u prtljagu mogu biti predmeti za ličnu upotrebu, nakit, foto-aparat, laptop, sportska oprema, dve flaše pića i karton cigareta.
Zanimljivosti o Kubi – El Cayman (krokodil)
Gotovo na svim fotografijama iz Havane se nalaze oldtajmeri i šarena odeća, što ostavlja utisak savršenog grada. Iako je šarmantna i bezbedna, siromaštvo muči čitavo stanovništvo. Automobili i putevi nisu u dobrom stanju, zalihe hrane i lekova su male, a prosečna plata iznosi oko 20 dolara.
Kubanci se vode frazom „Tranquilo, tranquilo“ i sve što rade, rade polako. Uprkos svim poteškoćama, kubanska medicina se smatra najboljom u svetu, stopa kriminala je najniža, školovanje je besplatno od osnovnog do univerzitetskog nivoa, a stopa pismenosti je jedna od najvećih u svetu.
Kubu čini više od 4000 manjih ostrva i 250 plaža, zbog čega je odlično mesto za odmor uz jedan od mnogobrojnih koktela nastalih na ovom području, naročito onih u čijoj je osnovi rum. Budući da nema tradicionalnog jela, najčešće se kombinuju piletina, svinjetina ili morski plodovi sa pirinčem i pasuljem.
Ova zemlja je poznata po proizvodnji cigareta, a grad Sjenfuegos po najvećem vrtu orhideja na svetu. Orhideja Mariposa je nacionalni cvet Kube, od koga je napravljen najpopularniji lokalni parfem.
U Havani se nalazi Trg Revolucije sa Čegevarinim likom i citatom „Hasta la Victoria Siempre“, kao i memorijal posvećen kubanskom književniku i političaru Hoze Martiju. Ukoliko želite da napravite najbolju fotografiju, El Capitolio, proglašen nacionalnim spomenikom 2010. godine, smešten je u središtu starog grada i veličinom je identičan Beloj kući u Vašingtonu. U starom delu grada se nalazi više od 3000 objekata od istorijskog značaja, što predstavlja najbogatiju zbirku kolonijalne arhitekture Latinske Amerike.
Kada se govori o šarenilu, misli se na Trinidad koji je poznat po uzgoju i preradi šećerne trske, a važi i za najskuplje mesto na Kubi.
Najbolji period za obilazak Kube je od decembra do maja. Nju godišnje poseti dva miliona turista i ukoliko želite da svedočite drugačijem načinu života i upoznate daleke destinacije, ona je pravo mesto za vas.
Autor: Tijana Katić