Nesvakidašnja avantura pod zemljom
Ako vam je asocijacija na zabavni park tipična, onda bi vas ovo moglo iznenaditi. Nešto više od 400km od Beograda, u susednoj Rumuniji, nalazi se jedinstveni zabavni park i muzej. Pod zemljom.
Salina Turda je rudnik soli koji nije samo geološko čudo, već i mesto koje je duboko ukorenjeno u istoriji i kulturi Transilavnije. Kroz vekove je evoluirao od rudnika soli, iz antičkih vremena, do modernog turističkog dragulja.
Početak rada rudnika doseže do 2000 godina unazad i vraća nas u srednji vek, kada su antički rudari prvi put počeli da eksploatišu so iz ovog bogatog nalazišta sve do 1932. godine. Njegova istorija se vezuje za reazličite civilizacije koje su koristile dobra ovog rudnika u ishrani, medicini i trgovini.
Danas, ako bi želeli da posetite rudnik, morali bi da se spustite 100 metara ispod zemlje. Spust kroz strme i skučene tunele vodi do platforme, kao i stakleni lift, na mestu kog je ranije stajala dizalica za transport soli. Kada siđete spremite se na hladnoću, pošto temperatura nikad ne prelazi 12 stepeni. Za mikroklimu rudnika veruje se da je lekovita. Verovanje potiče od 1800-ih godina kada je poljski doktor Feliks Bozkovski primetio da rudari retko pate od pulmonarnih oboljenja. Zato danas mnogi dolaze kako bi izlečili astmu, kao i hronične kožne i disajne probleme.
Muzej se sastoji od serije rekreacijskih atrakcija napravljenih od restauirane opreme rudnika – panoramski točak, mini-golf, kuglanje, sportski tereni, bilijar, stoni tenis i igralište za decu je sve ono što vas čeka, ako se ne bojite da siđete pod zemlju.
Ako ste do sada bili hrabri još jedan spust ne bi trebalo da bude ikakav problem za vas – postoji i poslednji lift koji vodi do podvodnog jezera u rudniku Tereza, koje se nalazi na 120 metara ispod zemlje. Sa malog ostrva kreće vožnja čamcem i obilazak najdaljih obala lagune i „slanog vodopada“. Voda jezera je toliko mirna da izgleda kao da se beskonačno proteže.
Foto: salinaturda.eu