Grad koji peva
Duhovni indijski grad Hampi dom je jednog posebnog hrama, Vijaya Vithala. Stari kameni stubovi ovog čudesnog hrama proizvode zvukove zvona i udaraljki. Da li je Vijaya Vithala namerno ili slučajno dizajniran da zvuči kao muzički instrument, ostala je misterija do današnjih dana.
Hampi, iliti grad koji peva, izgleda kao muzej na otvorenom, ispunjen veličanstvenim kamenim ruševinama na obalama reke Tungabhadra čiji su kraljevi izdašno trošili na kulturu, religiju i umetnost.
Vijaya Vithala poznat je po neobičnom terenu od granitnih stena u različitim tonovima sive, roze i oker boje i po drevnim ruševinama hramova i palata. Interesantno dizajniranih ulaza, paviljona sa stubovima i ogromnih skulptura, hram predstavlja arhitektonsko remek-delo čiji su visoki stubovi i masivni ulazi isklesani od granita. Kompleks hrama Vijaya Vithala posvećen hinduističkom bogu Višnuu datira iz 15. Veka, a danas se nalazi na listi Uneskove svetske baštine.
Hampijevi „muzički stubovi“ su fenomen koji je vekovima budio zbunjenost kod ljudi. Isklesani su od pojedinačnih blokova granita koji su služili kao udaraljke, a ukupno ih ima 56. U drevna vremena muzičari su ,,svirali” po vitkim stubovima štapićima od sandalovine ili prstima. Tako su proizvodili zvukove različitih muzičkih nota kao i zvukove raznih indijskih instrumenata.
,,Pevajuće kamenje” nalazi se u paviljonu kojem prilaz nije moguć kako bi ove kamene relikvije ostale očuvane. Ako posetite Hampi, ove stoletne stubove možete samo posmatrati, ali ne i ,,svirati“.