Ulaganjem u kulturu protiv pandemije
Prema rečima egipatskog ministra za turizam i antikvitete, Egipat je potrošio milijarde funti na otvaranje novih muzeja, obnavljanje arheoloških nalazišta i organizovanje dve spektakularne parade u pokušaju da sačuva i promoviše svoje kulturno nasleđe.
Turizam, koji u proseku čini oko 12 odsto egipatskog bruto domaćeg proizvoda, teško je patio tokom pandemije. Restrikcije putovanja i blokade izbrisale su 17,6 milijardi dolara iz egipatske ekonomije 2020. godine, prema Svetskom savetu za putovanja i turizam. Međutim, vlada Egipta računa na svoju najveću prednost da poništi ove gubitke: neprocenjivu riznicu antikviteta. Zemlja je doživela kulturnu renesansu poslednjih godina, uz podršku vlade i ozbiljna ulaganja u restauraciju starih i izgradnju novih muzeja, kao i razvoj različitih arheoloških lokaliteta.
Egipat ima više od 2.500 arheoloških nalazišta, od kojih samo desetine posećuju turisti.
Uprkos tome, ulaže i dalje ne samo novca, već i truda i rada da svoje najveće bogatstvo očuva i uveća.
S tim u vezi očekuje se otvaranje Muzeja prestonica Egipta u novoj administrativnoj prestonici istočno od Kaira, koji će ispričati priče o različitim gradovima koji su tokom istorije služili kao glavni grad Egipta.
Ostala planirana otvaranja ove godine uključuju palatu Mohamed Ali u Kairu, grčko-rimski muzej u Aleksandriji i dugo očekivani Veliki egipatski muzej (GEM).
GEM će se prostirati na oko 490.000 kvadratnih metara u okviru kojih će biti obuhvaćeno 55.000 artefakata. Za ovaj projekat odvojeno je oko milijardu dolara i otvaranje koje je planirano za drugu polovinu godine, a svakako će zavisiti od pandemije, moglo bi se poklopiti sa 100-godišnjicom otkrića Tutankamonove grobnice u novembru. „Svakodnevno dobijam zahteve iz celog sveta da im dam izuzetak da posete galeriju. Obećavam vam da niko neće posetiti galerije pre zvaničnog otvaranja“, izjavio je je Kaled El Enani, egipatski ministar turizma i antikviteta. „To je iznenađenje.“
Prošle godine, Zlatna parada faraona u aprilu, koja je prevezla 22 kraljevske mumije iz Egipatskog muzeja na trgu Tahrir do Nacionalnog muzeja egipatske civilizacije i parade Avenijom sfingi u Luksoru u novembru, dospela je na među naslove različitih svetskih medija. „Bila je to divna prilika da pokažemo svetu da poštujemo naše nasleđe i naše pretke“, rekao je El Enani, tokom čijeg mandata su se zaista dogodila velika arheološka otkrića.
Tokom njegovog mandata dogodila su se i velika arheološka otkrića, kao što je egipatska misija otkrila više od 150 kovčega u Sakari u oktobru i novembru 2020.
U Egiptu radi oko 250 arheoloških misija iz više od 25 zemalja, kao i oko 80 egipatskih arheoloških misija. „Veoma sam ponosan što su većinu arheoloških otkrića u poslednjih nekoliko godina uradile egipatske misije“, rekao je El Enani. „Ovo je renesansa i za egipatsku arheologiju.“ Dodao je i da će Vrhovni savet za antikvitete objaviti još jedno otkriće u martu „koje će privući veliku pažnju sveta“, ali nije izneo dalje detalje koje sa neizvesnošću iščekujemo.