Dubai – Ultimativni vodič
Uputite li se put Dubai-a, jednog od 7 ujedinjenih Emirata, budite spremni na oduševljenje, razočarenje i na kratko život u epizodi jedne od emisija koje smo nekada voleli da pratimo „Posle 2000-te“.
Bojana Stanković
Dugo se Dubai provlačio po našoj listi želja za neko od narednih putovanja i došao je red da se ta želja i ostvari. Već dugi niz godina nismo od onih koji svoja putovanja prepuste turističkim agencijama i njihovim kombinacijama, pa smo i ovoga puta svoje putovanje krenuli da planiramo mnoooogo unapred. Avionske karte su kupljene još prošlog jula, a hotel rezervisan negde krajem leta. U slučaju Dubai-a to je prvi koristan savet koji ću vam kroz ovaj putopis dati. Ukoliko želite da odsednete u nekom za nijansu boljem hotelu, rezervišite ga na vreme ili u prevodu nekoliko meseci ranije. Smeštaj u Dubai-u je izuzetan, ali i izuzetno skup i ukoliko niste od nekih velikih trošadžija i lovaca na brendirane krpice, najveći deo novca ćete potrošiti upravo na hotel, a razlika u ceni vam može znatno produžiti „letovanje“.
Kada je smeštaj u pitanju, savet koji bih vam dala je da pre svega razmislite da li želite da obilazite grad ili ste pre za pasivan odmor u nekom od resorta. U slučaju pasivnog odmora zaista vam nije bitna lokacija već ćete se voditi cenom i verovatno slikom hotela, sobe, plaže i hotelskih bazena i restorana. Ako ipak idete u Dubai sa željom da obiđete i vidite što veći njegov deo, onda bih vas savetovala da nađete hotel u delu između World Trade Centra, tačke koja se nezvanično vodi kao raskršće između starog i novog dela Dubai-a i nalazi se na glavnom putu koji prolazi kroz grad, Sheikh Zayed road-u i Jumeira Beach hotela. Na ovaj način bićete podjednako udaljeni od svih bitnih tačaka za obići.
Za mene, odnosno nas, nazovimo se mladim bračnim parom sa malim detetom kod kuće, putovanje je bilo vremenski ograničeno, obzirom da nam je ovo bilo prvo odvajanje. Velika polemika se vodila i dalje se vodi izmedju supruga i mene po pitanju da li je 5 dana sasvim dovoljno za Dubai.
On bi vam napisao da jeste, ali ja ću vam reći ne nikako. Evo i zašto.
Putovanje u te krajeve u februaru ima svojim čari, ali i mana i prea sadašnjem iskustvu savetujem idite u Dubai u martu ili aprilu, osim ako vam nije važan shopping. Mi smo tamo „letovali“ sredinom februara i temperatura je bila idealna (u proseku 24), ali je duvao poprilično jak i hladan vetar što nas je sprečilo da se okupamo u predivnoj vodi Persijsokg zaliva, kao i da načistno podetinjimo u jednom od vodenih parkova koji su opet kao i sve ostalo u gradu NAJ. Da nas je vreme poslužilo, tj. da vetra nije bilo jedan ceo dan bismo iskoristili za Aqua Park, i sigurno više od 2 puta po sat vremena za uživanje na plaži. A pesak i more, jednom rečju predivni (i čisti i topli). Važna napomena, ponedeljak je u Dubai-u „Ladies day“ i muškarcima nije dozvoljen ulaz.
U slučaju da vam je ipak važan shopping, period od 20. januara do kraja februara je pravo vreme za vas obzirom da je tada u toku Dubai Shopping Festival. Verujem da je dovoljno da napišem da je Dubai jedan od onih Emirata koji svoje bogatstvo bazira više na trgovini nego na nafti, da je u pitanju bezcarinska zona i da sam grad ima preko 50 shoppping mall-ova. U ovom periodu osim specijalnih performansa, NAJ popusta i gomile kupoholičara posebno je i to da shopping mall-ovi rade do ponoći.
A shopping mall-ovi su turističke atrakcije sami po sebi. Na prvom mestu tu je NAJnoviji i NAJveći Dubai Shopping Mall u kome smo se i nakon 5 dana lutanja i dalje iznenađivali nekim novim trgovima i zanimljivostima. Ukratko u pitanju je mall u kome se nalazi veliki Akvarijum koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda po tome da je akvarijum sa NAJvećim komadnim staklom od koga je izrađen; mall koji na jednom od spratova ima olimpijsko klizalište; mall koji sadrži i tematski zabavni park SEGA Republic…
Dubai Mall je direktno povezan sa NAJvišom zgradom na svetu Burj Kalifom tako da ukoliko želite da se otisnete na 124-ti od 200 spratova koliko ih ima i posetite vidikovac zvani „At the top“ ponovo ste na pravom mestu. To iskustvo morate iskusiti kada ste već u Dubai-u, a moj sledeći savet je – rezervišite karte za Burj Kalifu putem sajta www.burjkhalifa.ae ili čim stignete u grad pravac Dubai Mall. Zainteresovanih posetilaca je toliko da ćete verovatno prvu slobodnu kartu naći tek za tri – četiri dana od momenta kada stignete na šalter ;). Dakle opet kupite kartu na vreme. Ukoliko možete da birate izaberite termin pred zalazak Sunca na taj način uspećete da vidite grad i preko dana kada ga moram priznati ruže mnogobrojne dizalice i radovi na sve strane što je za mene bilo malo razočaravajuće, ali i tokom noći kada je zaista predivan sa svim tim osvetljenim neboderima u pravom smislu te reči.
Još jedna dobra stvar kod noćne posete Vrha planete jeste što možete iz te perspektive videti kako izgleda ples Dubai fontane koja se nalazi tačno između Burj Kalife i Dubai Mall-a. Ali nemojte da to bude razlog da ne obiđete fontanu i sa zemlje jer osećaj je nezamenjiv. Fontana čiji vodeni topovi dosežu i visinu pedesetospratnice (Kakva u našem glavnom gradu i ne postoji) i to sve uz koreografiju na divnu muziku i uz svetlosne efekte, nije za propustiti. Šou počinje u 18h nakon čega sve do 22h na svakih pola sata uz različitu numeru možete uživati u igri vode, muzike i svetlosti. Sledeća preporuka bi bila da ukoliko planirate večeru u ovom delu grada, rezervišete svoje mesto u nekoj od bašta ili terasa restorana Dubai Mall-a odakle se lepo može videti fontana. Jedan od restorana koji bih u ovom slučaju preporučila je francuski restoran Madeleine.
Među mojim NE PROPUSTITI tačkama svakako je stariji deo Dubai-a i njihov čuveni Dubai Creek, kanal koji je praktično glavna žila grada još iz davnih dana. Sa jedne strane kanala nalaze se Spice souk i Gold souk(Souk=Market, Pijaca)koji pripadaju naselju Deiri, a sa druge Bur Dubai sa Souk-om Tekstila. Moj sledeći savet je prošetajte kroz Gold souk jer treba ga videti. Nije ništa posebno, ali možete se zabaviti količinom kiča na jednom mestu. Nedaleko je Spice souk gde obavezno morate otići u nabavku začina. I sada kada pišem o njemu mogu da osetim sve te egzotične mirise koji se prepliću i mame vas da nastavite dalje i dalje da tragate za nečim novim. Ujedno ovo je idealno mesto za kupovinu poklona ljudima koje volite, a znate da vole da kuvaju. Osim standardnih začina, obavezno obratite paznju na Masale koje imaju u ponudi, Šafran, Anis, Štapiće vanile, Cimet i nezaobilazni Sušeni limun. Sušeni limun je bio naše najveće otkriće. Predivnog je mirisa, vrlo egzotičnog, a koristi se pri pripremanju riba, mesa i supe.
Kada završite ovaj mirisni deo obilaska starog dela grada, obavezno pređite kanal tradicionalnim prevoznim sredstvom Abrom, čamcem koji i danas koriste za trgovinu i prevoz stanovnici Dubai-a pa je i cena više nego simbolična 1dirham (1dirham=0.19eura). Zaista potpuno drugačiji Dubai od onog novog, modernog u kome se smenjuju beton i staklo, zbog čega ćete možda poželeti da se kao i mi vratite još koji put do povratka kući. Kada pređete kanal stigli ste u Bur Dubai deo grada u kome se nalazi Dubai muzej, sledeća stavka na mojoj NE PROPUSTITI listi. Kada uđete u zidine tog naizgled malog utvrđenja ni ne slutite da je veći deo muzeja zapravo napravljen pod zemljom gde se najbolje možete upoznati sa istorijom Dubaia i svim tim deteljima koji govore kako se od malog beduinskog sela za samo nekoliko decenija pretvorio u svetsko čudo koje ide ispred svog vremena (nekad i previše).
Informacija za sve kupoholičare – U ovom delu grada shopping mall-ovi koje biste sigurno voleli da obiđete su BujJuman i Deira City Centre.
Obzirom da je Dubai neverovatno veliki grad u kome nije predviđeno da se šeta između različitih lokacija najbolji način da sa jednog mesta stignete na drugo jeste da koristite taxi prevoz. Njihova cena je zaista prihvatljiva, a ima ih toliko da gde god se okrenete vaš prevoz je tu. Mi smo se tokom planiranja putovanja dvoumili da li da rentiramo auto ili da se vozimo taksijem i uprkos tome što je rent-a-car daleko isplatljiviji, taksi je neuporedivo lakši i bolji izbor. Zamislite samo koliko bismo vremena gubili na parkiranje.Taman dok bismo se navikli na vožnju po putu sa 6 traka u jednom pravcu već bi došao trenutak da se vratimo u našu surovu realnost kada su putevi u pitanju.
Vozeći se tako od jedne atrakcije do druge, sigurno ćete primetiti njihov nedavno pušten u rad Metro i neverovatne, krajnje futurističke metro stanice koje zaslužuju da se pogledaju izbliza. Metro linija je inače nadzemna tako da vam može fino poslužiti pri obilasku grada. Savetujem vam da kupite kartu Gold klase (prvi vagon bez kabine za vozača, pa iz „prvog reda“ možete videti šta se to novo gradi po gradu). Doduše ne mogu, a da ne pomenem i fenomenalne autobuske stanice koje su zatvorene i klimatizovane obzirom da je veći deo godine neizdrživo stajati na ulici. Definitivno i jedne i druge stanice kao da su izašle iz nekog SF filma koji govori o za nas, životu u dalekoj budućnosti.
Na potpuno drugom kraju grada u odnosu na Deiru i Bur Dubai, nalazi se jedna od trenutno NAJ plaža popularno zvana JBR (Jumeirah Beach Residence), kako su mene informisali pred odlazak na put „njihov pokušaj evropeizacije – dugačko šetaliste sa puno kafića i radnji“. Nedaleko od JBR-a nalazi se Marina Dubai, još jedna atrakcija grada oko koje niču, neverovatni neboderi sa svojih 40+ spratova i velikim natpisima FOR RENT, LEASE… Kao i JBR i Marina kao da nije pravljena da živi pre 17h pa se tek u večernjim satima može osetiti prava atmosfera.
Ponovo ću se obratiti kupoholičarima sa napomenom da ove atrakcije mogu povezati i sa posetom sledećim shopping mall-ovima: Mall of the Emirates, nadaleko čuven po svom Ski resort-u u kome bez obzira na godišnje doba temperatura ne prelazi prvi podeok ispod nule i vrlo interesantan IBN Battuta Mall, sastavljen iz 6 celina koje predstavljaju Andaluziju, Tunis, Egipat, Persiju, Indiju i Kinu-zemlje koje je istoimeni moreplovac iz 14 veka obišao. Vredi ih obići čak i ako niste raspoloženi za kupovinu.
Greh bi bio otići u Dubai a ne kročiti na ostrvo Palma i zato vam preporučujem da posetite jedan od najluksuznijih hotela – hotel Atlantis i provedete dan u Aquaventure Parku uz obavezan obilazak velikog akvarijuma koji se nalazi u samom hotelu. Moj savet vam je da na Palmu odete Monorail-om jer je to najbolji način da vidite kako zapravo izgleda ovo ostrvo i kako izgledaju vile u kojima se odmaraju Bred Pit i Anđelina, Dejvid i Viktorija Bekam. U povratku možete uzeti taksi ispred hotela i deo puta nazad ka kopnu provesti u podvodnom tunelu.
Još jedna od atrakcija koja je proslavila Dubai jeste prvi hotel sa 7 zvezdica na svetu Burj Al Arab u koji u koliko ga želite videti iz bliza možete ući samo u svečanoj garderobi uz prethodnu rezervaciju. Minimalni iznos koji morate potrošiti jeste 45 eura po osobi koliko košta popodnevni čaj.
Odmah pored ovog hotela nalazi se za mene možda i najlepše mesto u Dubai-u, Souk Madinat Jumeirah. Ukoliko ste tragali za idealnim mestom za neku finu, pa još i romantičnu večeru, ne tražite dalje. Našli ste idealno mesto!
Obzirom da do sada nisam imala priliku da posetim Egipat ili Tunis, destinacije gde često letuju naši turisti nisam imala priliku ni da iskusim pustinjsku avanturu zvanu Safari. Za mene ovo je definitivno bio sjajan način da provedem rođendan sve uz večeru u beduinskom kampu usred pustinje. Možda ovo neće biti preterano zanimljivo onima koji su već bili na safariju, ali za sve ostale topla preporuka ne propustite ludu vožnju na peščanom rolerkosteru kako bih nazvala ovo iskustvo.
Od mogućih izleta, ukoliko imate dovoljno vremena obavezno idite na izlet u Abu Dhabi koji je svega 120 km udaljen, ali je nama ovoga puta ostao nedostižan.
Lociran na raskršču izmedju Azije, Afrike i Evrope, Dubai je idealan za skup svih kultura na jednom mestu, pa činjenica da od 2 miliona stanovnika svega 200.000 su „starosedeoci“ govori mnogo o tome koliko se putnika namernika sa svih strana sjurilo u ovaj nazovimo ga grad šansi i mogućnosti.
Upravo to je uticalo na to da danas pored Arapskog jezika gotovo svi govore Engleski, da znakovi na putu, sva obaveštenja i natpisi budu dvojezično obeleženi i da tolerancija prema onima koji su „drugačiji“ bude na visokom nivou. I pored toga postoje neka osnovna pravila kojih se morate pridržavati. Ona se uglavnom tiču ponašanja i oblačenja na javnom mestu. Previše kratke suknje, šorceve ili previše dekoltirane ili providne stvari nisu poželjne. Druga vrlo važna stvar koju morate znati zabranjeno je ljubljenje i grljenje na javnom mestu i maksimum što sebi možete dozvoliti je držanje za ruku, i to samo ako ste u braku. Dakle, kad imate previše razloga za ljubljenje i izražavanje nežnosti (kao mi u ovom slučaju-dan zaljubljenih, moj rođendan i godišnjica izbegavajte Dubai i Emirate).
Mnogo se proteklih meseci polemisalo o tome da li Dubai gubi svoj sjaj pod uticajem svetske krize. Sigurno nije kao pre nekoliko godina kada su ideje susrele stvarnost i pomerile mnoge granice stvorivši potpuno nova veštačka ostrva nesvakidašnjih oblika, hotele toliko luksuzne da ni standardna kategorizacija nije bila dovoljna… Ali Dubai sjaji, i danju i noću uporno prkoseći prirodi i zato vam ga ja NAJtoplije preporučujem.
Verujem da ste do sada i sami mogli da zaključite – 5 dana je malo za grad kakav je Dubai.